dünya-isg-günü-aylinosgb

Dünya çapında Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ettiğimiz bugünlerde Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, Covid-19 pandemisine odaklanarak, işyerinde bulaşıcı hastalıkların patlak vermesine yönelik olacaktır.

28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü , Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından alınan bir kararla, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla, 2003 yılından bu yana 28 Nisanda her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. ILO bu yıl 28 Nisan İş Sağlığı ve Güvenliği günün temasını ”Salgını durdurun: İş Sağlığı ve Güvenliği Hayat Kurtarabilir” olarak belirledi. 

ILO Bu yıl ki temayı Covid-19 ile mücadeleyi belirtmek için hazırladı ve temayı ”Salgını durdurun: İş Sağlığı ve Güvenliği Hayat Kurtarabilir” olarak belirledi. Dünyanın bazı bölgelerinde Covid-19 enfeksiyonlarında devam eden artış ve diğerlerinde azalan oranları sürdürme becerisi konusunda endişeler artmaktadır. ILO, hükümetler, işverenler ve çalışanların Covid-19 salgınıyla mücadele etme konusunda ve iş sağlığı ve güvenliğini koruma konusunda çalışırken muazzam zorluklarla karşılaştığını aktarmaktadır.

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü, COVID-19 pandemisine odaklanarak, işyerinde bulaşıcı hastalıkların patlak vermesine yöneliktir. ILO bu günü işyerlerinde güvenli uygulamaların benimsenmesi ve iş sağlığı ve güvenliği (İSG) hizmetlerinin oynadığı rol hakkında farkındalığı artırmak için kullanıyor. Ayrıca, iyileşme ve gelecekteki hazırlık da dahil olmak üzere orta ve uzun vadede, özellikle önlemleri ulusal ve kurumsal düzeylerde İSG yönetim sistemlerine ve politikalarına entegre etmeye odaklanacaktır.

ILO, 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Gününde Online bir seminer verecektir. Bu seminerin amacı, yalnızca işçilerin yaşamlarını korumak için değil aynı zamanda iş sürekliliğini sağlamak için işyerinde güvenlik ve sağlığın sağlanmasının önemi üzerine diyaloğu teşvik etmektir.

Online Seminer hakkında bilgi almak ve kayıt olmak için tıklayınız. 

Neden 28 Nisan Tarihi Dünya İSG Günü Olarak Kutlanıyor?

28 Nisan’daki İş Güvenliği ve Sağlığı için yıllık Dünya Günü, tüm dünyada iş kazalarının ve hastalıklarının önlenmesini teşvik etmektedir. Uluslararası dikkatin sorunun büyüklüğüne ve bir emniyet ve sağlık kültürünün teşvik edilmesinin ve oluşturulmasının, işle ilgili ölümler ve yaralanmaların sayısını azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini amaçlayan bilinçlendirme kampanyasıdır.

ILO, 28 Nisan’da İş Sağlığı ve Güvenliği Dünya Günü’nü kutlamaktadır ve bu sayede tüm dünyada mesleki kazaları ve hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadır. İş güvenliği ve sağlığı alanında ortaya çıkan eğilimlere ve dünya çapında işle ilgili yaralanmalara, hastalıklara ve ölümlere verilen önem konusunda uluslararası ilgi odağı olan bir bilinçlendirme kampanyası.

İş Güvenliği ve Sağlığı Dünya Günü kutlamaları ile ILO, bu alanda ILO üyelerini ve tüm kilit paydaşları içeren küresel önleyici bir güvenlik ve sağlık kültürü oluşturulmasını teşvik etmektedir. Dünyanın birçok yerinde, ulusal makamlar, sendikalar, işveren örgütleri ve güvenlik ve sağlık uygulayıcıları bu tarihi kutlamak için etkinlikler düzenliyor. Bu önemli günü kutlamak için bize katılmaya ve organize faaliyetlerinizi bizimle paylaşmaya davet ediyoruz.

28 Nisan, 1996 yılından bu yana sendikal hareket tarafından dünya çapında düzenlenen Ölü ve Yaralı İşçiler İçin Uluslararası Anma Günüdür. Amacı, bu tarihte dünya çapında seferberlikler ve bilinçlendirme kampanyaları düzenleyerek iş kazaları ve hastalıkları mağdurlarının hatıralarını onurlandırmaktır.

ILO, 2003 yılında, sendikal hareketin talebi üzerine 28 Nisan’daki kampanyaya dahil oldu. Yaralı ve düşmüş işçileri onurlandırırken, anılacak ve kutlanacak bir gün olarak görülen bu yaralanmaların ve ölümlerin engellenip azaltılabileceğini takdir ediyoruz ve kutluyoruz. 2003 yılından bu yana, ILO, 28 Nisan’da İş Güvenliği ve Sağlığı Dünya Günü’nü geleneksel üçlü yapı ve sosyal diyalog güçlerinden yararlanmaktadır.

Ülkemizde her 6 dakikada bir iş kazası olmakta, her 6 saatte de bir işçimiz hayatını kaybetmektedir. Bu evlerinden çıkan ve çocuklarının
geçimlerini sağlamak için çalışmaya giden 4 işçimizin akşamları evlerine dönememeleri anlamına gelmektedir.

28 Nisan, işçi sendikaları, işveren örgütleri ve hükumet temsilcileri arasında mesleki güvenlik ve sağlık konusunda uluslararası farkındalık yaratmak için bir gün olarak görülüyor. ILO, kilit paydaşların paylaşılan sorumluluğunu kabul eder ve işyerinde ölüm, yaralanma ve hastalıkları önleme yükümlülüklerini yerine getirmek için onları koruyucu bir güvenlik ve sağlık kültürünün geliştirilmesine teşvik eder; böylece işçiler, işyerinin sonunda işçilerin evlerine güvenle geri dönmelerine izin verirler.

28 Nisan İş Sağlığı ve Güvenliği Gününü Tanıtmanızı Tavsiye Ederiz

  • İşyerinizde 28 Nisan İş Sağlığı ve Güvenliği gününü tanıtın.
  • Sosyal medya platformlarında 28 Nisan İş Sağlığı ve Güvenliği günü hakkında bilgilendirici paylaşımlar yapın. Ve sosyal medya platformlarında paylaşım yaparken mutlaka #worldday2020 etiketini kullanın

AYLİN OSGB olarak, Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında çalışan, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün geliştirilmesine katkı sunan kurum, kuruluş, bireylerin ve tüm çalışanların 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü kutlarız….